Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja:Jedi/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Nie ma gdzieś w backupach nowszej wersji? Chyba było tu coś więcej w kwestii kodeksu i zmian w nich? Czy pomyliłem artykuły lub wikipedie? signstraznik.png NLoriel Dyskusja  17:27, 4 sty 2008 (CET)

OK, pomyliły mi się. Odwołuję alarm :) Co nei zmienia faktu, że artykułowi należy się trochę dopracowania... Ale chyba nie aż tyle, żeby zasłużył na szablon ;) signstraznik.png NLoriel Dyskusja  17:38, 4 sty 2008 (CET)

Dodać, po wymyśleniu gdzie :)

  • Informację o wprowadzeniu po NWS metody szkolenia tylko dzieci.
  • Kwiestie okołomałżeńskie :)
  • Kwestie doktrynalne: Żywa/Jednocząca Moc itp.

signstraznik.png NLoriel Dyskusja  15:13, 12 sty 2008 (CET)

Wg mnie należy usunąć sekcję "Znani Jedi" - Jedi było tylu, że wymienienie tych najbardziej znanych jest niemożliwe. Abe 17:33, 23 sty 2008 (CET)

disambig

Uważam, że ten art należy przenieść pod Zakon Jedi, a tu zrobić dismbig:

To prawda, [[Jedi (komiksy)]] możnaby wrzucić do disambigRu, ale pozostałe znaczenia są względem siebie równie ważne. Aved 19:53, 2 mar 2008 (CET)

Artykuły o zakonach - starym, nowym itp. (np. "Jedi przed stworzeniem Zakonu", "Zakon Jedi po Malachorze") - można stworzyć swoją drogą, ale Jedi jako tacy to dość ważny i przekrojowy temat i moim zdaniem ten art nienajgorzej go opisuje (i linkuje do poszczególnych zagadnień wymagających szerszego opisania). Więc dopóki nie ma konkretnych argumentów za podziałem... signstraznik.png NLoriel Dyskusja  11:47, 3 mar 2008 (CET)
Powód, dla którego chciałbym zrobić tu disambig jest prosty: w wielu artach są linki do hasła Jedi, które w oczywisty sposób odnoszą się nie do zakonu, a do Rycerza Jedi. Np. w haśle Obi-Wan Kenobi:


"Obi-Wan Kenobi, znany również jako Ben Kenobi, był jednym z najbardziej znanych [[Jedi]] schyłkowego okresu Republiki."
Takie linki są poważnym błędem!

Nie rozumiem, dlaczego miałyby być błędem? Był Jedi? Był. Artykuł jest o Jedi? Jest. Więc w czym tkwi problem? Jedi istnieli przez wieki, a ich filozofie i formalne zrzeszenia się zmieniały. U Sithów było zaś jeszcze gorzej... signstraznik.png NLoriel Dyskusja  15:27, 4 mar 2008 (CET)

Chodzi mi o fakt, ze taki link odnosić się powinien do artu [[Rycerz Jedi]], a nie Zakon Jedi. "Obi-Wan Kenobi, znany również jako Ben Kenobi, był jednym z najbardziej znanych Zakonów Jedi schyłkowego okresu Republiki". No ludzie...Aved 15:36, 4 mar 2008 (CET)
Heh... chyba ciągle nie o to Ci chodziło. :D --Jaro 16:05, 4 mar 2008 (CET)

Według mnie trzeba rozdzilić kilka rzeczy

Jedi - Artykuł o osobie Jedi

Zakon Jedi (lub Stary Zakon Jedi) - o zakonie

Nowy Zakon Jedi - o zakonie Luke'a

Rycerz Jedi - o tej randze Mini Dyskusja 23:45, 2 lis 2008 (CET)

Ale przecież osobne artykuły o Rycerzu Jedi i Nowym Zakonie Jedi istnieją, więc o co chodzi? :P A Jedi to określenie ogólne, do ogółu Jedi i ich Zakonu, więc chyba nie dziwi że do Jedi przekierowuje określenie Zakon Jedi? signstraznik.png Sky Dyskusja  02:17, 3 lis 2008 (CET)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!