Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Druga bitwa o Valahari

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy drugiej bitwy o Valahari. Zobacz też: pierwszą bitwę lub historię całej blokady planety.
Druga bitwa Valhari.jpg
Druga bitwa o Valahari
Konflikt Wojny klonów
Data Pomiędzy 22 a 19 BBY
Miejsce Przestrzeń nad Valahari
Wynik Zwycięstwo Valaharian.
Strony
Republika Galaktyczna Valahari
Dowódcy
Kalamariański Jedi Tofen Vane
Siły
Straty
Całkowite zniszczenie sił poza jedną kapsułą ratunkową MałeDruga bitwa o Valahari to druga bitwa stoczona między siłami Republiki Galaktycznej prowadzącej blokadę planety, a eskadrą myśliwców z Valahari pod wodzą Tofena Vane'a.

Preludium

Po śmierci ojca we wcześniejszej bitwie młody Tofen dołączył do Separatystów.

W tym samym czasie jednego z dowódców dotychczasowej blokady Anakina Skywalkera Rada Jedi odsunęła do innego sektora. Dowództwo przejął wtedy kalamariański Jedi.

Historia

"Niebieska szóstka do |Majestica! Zaatakowano nas! Nadlatują myśliwce!" [1]
— Ocalały pilot z potyczki przeciw myśliwcom Valaharian.

Republikańska Eskadra Niebieskich w nieznanych okolicznościach została zaatakowana przez Valaharian. Z potyczki cało wyszedł tylko jeden pilot, który dolatując do okrętu flagowego, Majestica zameldował o zbliżających się nieprzyjacielach. Chwilę później Tofen zestrzelił owego klona. Eskadra pod dowództwem Tofena zaatakowała mostki niszczycieli, zaś sam dowódca zajął się atakiem na nadlatujące V-19 Torrent. Widząc beznadziejną sytuację swoich oddziałów Kalamariański Jedi włączył się do walki w swoim myśliwcu. Po wyleceniu z hangaru, zestrzelił Urlika, jednak nie miał szans w bezpośrednim starciu z Vane'em. Gdy został postrzelony Tofen wystrzelił w jego stronę z harpunem. Następnie holował maszynę Jedi i wbił ją wprost w mostek jednego z niszczycieli. Wszystkie kapsuły ratunkowe wystrzelone z pokładów Venatorów zostały zniszczone oprócz jednej, której członkowie potwierdzili, że Valaharianie włączyli się do wojny.

Skutki

Skutkiem tej bitwy było ostateczne wyzwolenie Valahari spod władzy Republiki. Poza tym eskadra myśliwców pod wodzą Tofena siała zniszczenie wśród republikańskich blokad. Dla wyzwolonych światów młodzieniec stawał się bohaterem.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!