Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Druga bitwa o Felucję

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Druga bitwa o Felucię)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy bitwy o Felucję podczas wojen klonów. Zobacz też: inne bitwy o tą planetę.Druga bitwa o Felucję to starcie rozegrane pomiędzy Wielką Armią Republiki i armią Separatystów. Jej dokładna data nie jest znana. Rozegrała się ona w trakcie wojen klonów na Felucji i zakończyła się klęską Separatystów.

Przebieg

Pierwsza faza

Atak na pierwszą linię obrony Separatystów.

Przyczyną bitwy był fakt, iż Felucja znajdowała się przy ważnej drodze nadprzestrzennej. Po przełamaniu blokady, złożonej z okrętów typu Munificent, dywizja klonów rozpoczęła atak naziemny. W jego wyniku droidy na rozkaz generała Grievousa wycofały się do ostatniego posterunku, dowodzonego przez droida taktycznego TZ-33.

Przygotowania do oblężenia

Dzięki lokalnym zwiadowcom, przychylnym Republice, siły WAR znalazły odpowiednią drogę do bazy wroga. Aby atak był maksymalnie skuteczny, Jedi podzielili się na grupy: Anakin Skywalker i kapitan Rex dowodzili oddziałem, mającym zaatakować główną bramę, Plo Koon i komandor Wolffe wraz z drużyną Wolfpack ruszyli na lewą flankę, a Ahsoka Tano wraz z Sinkerem, Boostem, Cometem i kilkoma innymi żołnierzami mieli zaatakować bazę od tyłu.

Zajęcie pozycji

"Stójcie! Wyczuwam coś w pobliżu..."
Komandor Tano do podwładnych.[2]

W drodze do bazy wroga Ahsoka Tano zatrzymała swój oddział. Stwierdziła, że wyczuła jakąś formę życia. Po rozejrzeniu się uznała, że musiało to być jakieś zwierzę i grupa ruszyła dalej. Jej członkowie nie byli świadomi, iż obserwował ich Trandoshanin.

Atak

TZ-33 podczas bitwy.

Kiedy oddziały WAR zajęły pozycje, maszyny kroczące AT-TE rozpoczęły ostrzał. W odpowiedzi TZ-33 rozkazał droidom przeprowadzić kontratak. Kiedy brama została otworzona i droidy znalazły się na zewnątrz, oddział Skywalkera rozpoczął atak z zaskoczenia. W tym momencie Plo Koon i jego podwładni, przy użyciu plecaków odrzutowych, wdarli się do bazy i rozpoczęli tam walkę. Grupa Ahsoki również dobiegła do murów obronnych Separatystów. Młoda Jedi zobowiązała się osłaniać klony. Kiedy wszyscy jej podwładni znaleźli się na górze i włączyli w walkę, obserwujący wydarzenia Trandoshanin ogłuszył i porwał padawankę.

Tymczasem żołnierze Skywalkera pokonali nacierające droidy i wdarli się do bazy. Po krótkiej walce z komando-droidami Anakin zniszczył TZ-33. Armia Separatystów została pokonana. Po chwili Jedi zorientowali się, że Ahsoka zaginęła. Anakin Skywalker wydał rozkaz przeszukania okolicy.

Poszukiwania

"Generale, przeszukaliśmy cały teren po tuzin razy. Nie ma śladu po komandorze Tano"
— CC-7567 do Anakina Skywalkera.[2]
Rex po poszukiwaniach Ahsoki.

Kiedy część klonów zabezpieczała zdobyty posterunek i szykowała się do opuszczenia planety, klony dowodzone przez Rexa dokładnie przeszukały okolicę. Nie było jednak żadnego efektu. Plo Koon przekonał Skywalkera do opuszczenia Felucji, stwierdzając, że ich misja została zakończona.

Skutki

Republika odzyskała kontrolę na Felucją, uzyskując dostęp do pobliskiego szlaku nadprzestrzennego. Podczas walk zaginęła Ahsoka Tano, której zaczęto szukać w całej galaktyce. Padawanka trafiła na Trandoshę, gdzie stała się przedmiotem polowań mieszkańców planety.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!