Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Drużyna Omega

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Drużyna Omega

Drużyna Omega to drużyna komandosów klonów działających podczas wojen klonów. W jej skład wchodzili żołnierze o numerach: RC-1136 (Darman), RC-1309 (Niner), RC-3222 (Atin), oraz RC-8015 (Fi). Póżniej zamiast Fi dołączył do nich RC-5108/8843 (Corr). Jej dowódcą był Niner.

Historia

Powstanie drużyny

Członkowie Omegi poznali się dopiero po bitwie o Geonosis. Zostali wychowani na Kamino w drużynach - Theta, Lambda, Prudii, oraz Teroch. Drużyny Darmana, Ninera i Fi były szkolone przez Kala Skirata, a Atina przez Walona Vau. Wszystkie drużyny zostały wysłane na Geonosis, aby wykonać tam powierzone im zadania. Niestety - z każdej grupy przetrwała tylko jedna osoba, a byli to właśnie przyszli członkowie Drużyny Omega. Wkrótce wszyscy się poznali i mimo, że na początku byli nieufnie nastawieni wobec siebie, wkrótce zaprzyjaźnili się. Wszyscy czterej przez pewien czas obwiniali się za śmierć swoich towarzyszy, którzy byli dla nich jak bracia.

Misja na Qiilurze

Ich pierwsza misja miała się odbyć na mało znanej planecie Quiilurze. Separatyści założyli tam tajny ośrodek, który miał na celu wytwarzać wirus zabijający jedynie żołnierzów-klonów. Baza musiała zostać zniszczona, gdyż było prawie pewne, że wirus przechyli szalę zwycięstwa na korzyść Konfederacji. Wcześniej wysłano już tam dwóch Jedi - Kasta Fuliera, oraz jego uczennicę Etain Tur-Mukan, ale nie dawali znaku życia, tak więc podejrzewano, że ich misja nie powiodła się.

Rysunek koncepcyjny drużyny.

Opracowano plan, który polegał na wysłaniu na planetę Omeg w tajemnicy, a następnie zniszczenie ośrodka, ale w taki sposób by wojska Separatystów nie miały pojęcia, że na planecie wylądowały republikańskie wojska. Niestety, nastąpiły pewne komplikację, w wyniku czego Darman wylądował dalej niż jego towarzysze, a także uszkodził sobie nogę. Reszta drużyny wylądowała bez problemów, ale martwili się losem Darmana, a także tym jak wysadzą budynek, gdyż to Darman był specem od ładunków wybuchowych i to on je miał. Mieli jednak nadzieję, że przeżył i w porę dotrze do punktu zbiornego. Darman tymczasem napotkał na swej drodze padawankę mistrza Fuliera - Etain. Okazało się, że przywódca Separatystów na planecie - Ghez Hokan porwał jej mistrza i prawdopodobnie zabił go. Postanowiła pomóc Darmanowi dotrzeć do punktu zbiornego. Po drodze bardzo zaprzyjaźniła się z komandosem. Dała po sobie poznać, że boi się być Jedi i ma niską samoocenę. Nie była też najlepszym żołnierzem, dlatego Darman postanowił jej pomóc. Urządzał regularne treningi w wyniku których Tur-Mukan zyskała pewność siebie, a także zdobyła wprawę w szermierce mieczem świetlnym. Reszta drużyny, która w tym czasie kierowała się do miejsca spotkania spotkała na swej drodze obcą istotę zwaną Jinart, która współpracowała z Republiką. Poinformowała ich, że Darman żyje, a także powiedziała im o Etain. Wkrótce wszyscy szczęśliwie dotarli do wyznaczonego punktu, więc mogli przystępować do opracowywania planu zniszczenia ośrodka.

Aby misję można było uznać za wypełnioną należało zrobić kilka rzeczy: zniszczyć ośrodek, zabić Hokana i jego pomocników, oraz porwać doktor która prowadziła badania nad wirusem - Ovolot Qail Uthan. Opracowali plan który polegał na wyłączeniu komunikacji na planecie, a zamierzali to zrobić wysadzając mało strzeżoną radiostację. Zadanie to wyznaczono Ninerowi, a reszta drużyny w tym czasie przygotowywała się do szturmu na twierdzę. Udało im się stworzyć pozory, jakoby na planecie wylądowało nie czterech komandosów, a kilka razy więcej, a także zdołali przekonać Hokana, że ich celem ataku jest willa Lika Ankkita, jednego ze współpracowników Gheza. Hokan wysłał tam droidy, ale w tym czasie zaatakowano ośrodek. Wkrótce do szturmujących ośrodek dołączył Niner i udało im się porwać panią doktor, oraz zniszczyć ośrodek, a wraz z nim wszystkie pojemniki z badanym wirusem. Podczas walki Atin został poważnie ranny. Hokan zdołał jednak przeżyć atak na ośrodek i ruszył za komandosami w pościg. Udaje mu się dogonić dwójkę komandosów, Ninera i Fi, wpada jednak w zastawioną przez nich pułapkę, ginąć z ręki przybyłej w międzyczasie na miejsce Etain. Niedługo później komandosi musieli się pożegnać z pozostającą na planecie Jedi - szczególnie żałował tego Darman, który jednak nie skorzystał z oferty opuszczenia drużyny i zostania wraz z nią na planecie. Misja została uznana za wypełnioną, a Omegi wróciły do koszar, czekając na kolejne zadanie.

Terroryści z Haruun Kal

OmegaSquad2.jpg

Jakiś czas po misji na Qiilurze, Omegi trafiły do koszar kompanii Arca na Coruscant. Atin i Fi testowali właśnie nowe zbroje, kiedy przybył Niner z informacją, że nieznana grupa przestępców porwała senatora - Meene Tills. Senator, wraz z pięcioma innymi zakładnikami byli przetrzymywani w kosmoporcie na Coruscant, zwanym Galactic City. Drużyna Omega miała za zadanie odbić kalamariańskiego senatora. Wkrótce przybyli na miejsce, gdzie zapoznali się z jednym ze strażników senackich, a także dowódcą akcji, którym okazał się należeć do CSB. Zabronił Omegom działać od razu - wkrótce miał przybyć negocjator. Na miejsce przybył też Kal Skirata - człowiek, który trenował trzech z czwórki komandosów. Zapoznał się z Atinem, a potem przedstawił komandosa z serii Zero - N-11 o imieniu Ordo. Grupą która wzięła na siebie odpowiedzialność za porwanie była grupa ludzi pochodzących z planety Haruun Kal, na której czele stał Nuriin-Ar. Obwiniali Republikę o to, że rozpętali na ich planecie wojnę domową, a teraz jeszcze wplątali ich w wojny klonów. Żądali, aby Republika wycofała się z ich świata.

Całe zajście było pokazywane w HoloNecie. Wkrótce na miejsce dotarł negocjator - Jedi o imieniu Kaim. Wszedł do budynku, wraz z miniaturową kamerą, która pozwalała komandosom zobaczyć jak wyglądają przestępcy, a także rozpoznać zakładników. Niestety, kamera została odkryta i Jedi został zabity. Wkrótce jego ciało zostało wyrzucone, a Fi, który do niego podszedł zauważył, że przyczepiono do niego bombę. Bez wahania rzucił się na nią i osłonił przed wybuchem ludzi stojących w pobliżu. Sam przeżył, gdyż nowe zbroje były bardzo wytrzymałe. Po tym incydencie zniszczono kamery HoloNetu.

Wkrótce Omegom pozwolono działać. Zamontowali wokół drzwi kosmoportu ładunki wybuchowe, ale w tym momencie terroryści zażądali jedzenie, wody, oraz wiader. Kal Skirata - który swym wyglądem stwarzał pozory bezbronnego starca wszedł do środka, mając w uchu podsłuch, który wyglądał jak aparat słuchowy. Zaproponował, żeby terroryści w zamian za niego wypuścili dwójkę zakładników. Terroryści nie wypuścili jednak ani zakładników, ani Skiraty. Wtedy komandosi postanowili działać. Wdarli się do środka i szybko unicestwili terrorystów. Jeden z nich udawał zakładnika, Fi próbował zastrzelić ostatniego z bandytów, ale Skirata zasłonił go ciałem krzycząc, że to zakładnik. Fi o mało nie zabił swojego nauczyciela. Później prawda wyszła na jaw - okazało się, że terrorystom nie chodziło o dobro swojej planety, ani o senatora. Zakładnik, którego przebrano za terrorystę był przedstawicielem władz Sektora Wspólnego, który zachowywał neutralność w wojnie. Gdyby Fi go zastrzelił, mogłoby to spowodować ogromne konsekwencje - władze sektora mogłyby poprzeć Separatystów, co mogłoby przechylić szalę zwycięstwa na ich korzyść. Przedstawiciel okazał się być osobą bardzo nieuprzejmą. Nie podziękował Omegom za ratunek, za to narzekał, że jego ubranie zostało zniszczone. Tego samego wieczoru Drużynie Omega postawiono wspaniałą kolację, a następnego dnia wyruszyli na kolejną misję.

Misja na Feście

Jakiś czas po unicestwieniu terrorystów z Haruun Kal, Niner i jego drużyna otrzymała kolejne zadanie. Mieli zniszczyć kompleks Separatystów na Feście, w którym produkowano supermetal, zwany phrikiem. Krótko przed wysłaniem na Festę, która była śnieżną planetą, ich szare pancerze wymieniono na czarne, co powodowało, że na tle śniegu byli doskonale widoczni. Polecieli jednak, a ich pilotem był Sicko, uzdolniony, sklonowany pilot. Wkrótce wylądowali na planecie, gdzie od razu nawiązali kontakt z dość dużą grupą robotów bojowych. Szybko sobie z nimi poradzili i wkrótce kompleks został wysadzony. Zaraz po skończeniu tej misji, zostają wysłani, aby schwytać przestępców którzy kryją się na jednym ze statków, które będą przelatywać niedługo, niedaleko planety.

Abordaż statku

Omegi czekały na podejrzany statek, wraz z Sicko. Wkrótce pojawiły się statki, ale dopiero trzeci był tym na który czekali. Wdarli się na pokład, ale nagle usłyszeli wybuch. Jak się później okazało, pewien statek ostrzelał jednostkę komandosów, myśląc, że ma do czynienia z piratami. Wkrótce znaleziono też ciało pilota. Wybuch jednak, zniszczył kadłub statku Separatystów i powietrze zaczęło szybko znikać. Omegi w swoich pancerzach typu Katarn, mieli zapas powietrza na tylko dwadzieścia minut. Komandosi szybko nawiązali kontakt z Kalem Skiratą który wysłał jak najwięcej statków do uratowania Omeg. Pierwsza dotarła drużyna Delta, ale wkrótce po nich pojawił się statek Separatystów. Został jednak zniszczony, a komandosi zostali uratowani. Wkrótce wrócili na Coruscant i spotkali się z Kalem Skiratą, oraz Etain Tur-Mukan.

Misja na Coruscant

Wkrótce Omegi dostały nową, aczkolwiek tajną misję. Coruscant padło ofiarą zamachów terrorystycznych i w pewnych miejscach wybuchały bomby, najczęściej zabijając żołnierzy i wszystkich, którzy mieli coś wspólnego z WAR. Kal Skirata zdołał przekonać mistrza Arligana Zeya, aby to on mógł wytropić terrorystów. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ obecność komandosów wzbudziłaby podejrzenia, gdyż zwykle nie widywano ich na Coruscant. Postanowiono, że kilka tysięcy klonów dostanie urlop, który spędzą w stolicy Galaktyki, tak, żeby komandosi mogli wykonywać swoją pracę mogąc wmieszać się w tłum. Jako kryjówkę obrano hotel Hutta Qibbu, który był winien Kalowi sporą ilość kredytów. Zadanie komandosom udało się wykonać w wyjątkowo jak na taką operację krótkim czasie, rozbijając całą siatkę terrorystyczną i eliminując jej członków.

Misja na Olanet

460 dnia po bitwie o Geonosis jeden z członków drużyny Omega, Atin wziął udział w wyprawie na Olanet, gdzie wraz z jednym z zer, Prudiim brał udział w sabotażu wrogiej fabryki droidów.

Misja na Gaftikarze

Kolejnym znanym miejscem działania Omeg był Gaftikar gdzie współpracowali z innym z Zer, A'denem oraz z lokalnymi Meritami. Podczas wykonywania tego zadania natknęli się także na klona który zdezerterował, Sulla, co podzieliło drużynę ze względu na podejście do kwestii dezercji. Podczas wykonywania tego zadania także jeden z klonów, Fi został ranny, do tego stopnia, że droidy lecznice stwierdziły u niego śmierć mózgową i chciały go uśpić. Fi został ostatecznie spisany ze stanu armii i osiedlił się na Mandalorze gdzie jego leczeniem zajmował się Bardan Jusik, jego miejsce w drużynie zajął natomiast Corr.

Misja na Haurgabie

Kolejnym znanym zadaniem w którym uczestniczyły Omegi była misja na Haurgabie gdzie ich zadanie było między innymi wyeliminowanie przywódcy rebeliantów, Jolluca. Zrealizowali swe zadanie, jednak jeszcze jakiś czas znajdowali się na planecie, znajdując się w bazie WAR w momencie gdy ta została zaatakowana. Omegi wraz z Deltami brały więc udział w ataku na dom w którym ukrywali się osobnicy odpowiedzialni za atak na bazę.

Bitwa o Coruscant

Po powrocie z Haurgabu komandosi trafili wprost na trwająca bitwę o Coruscant. Po wylądowaniu na planecie czym prędzej włączyli się oni w działania wojenne, zgodnie z aktualnymi rozkazami. Po zakończeniu bitwy, w kolejnych dniach komandosi zajmowali się patrolowaniem Coruscant wraz z CBS. Wtedy też wydany został rozkaz 66, który komandosi jednak zignorowali z powodu związku jaki łączył Darmana i Etain. Cała czwórka planowała zdezerterować, udało się to jednak tylko Atinowi i Corrowi, bowiem w wyniku wydarzeń na moście Shinarcan Niner został ranny w kręgosłup i nie mógł samodzielnie się przemieszczać a Darman postanowił pozostać w armii wraz z nim, wiedząc jaki los czekał rannego Fi.

Dalsze losy członków drużyny

Po tym jak Palpatine powołał do życia Imperium, nastąpiła restrukturyzacja armii i Niner z Darmanem stali się częścią nowej drużyny 40. Ich nowymi towarzyszami była dwójka komandosów szkolonych przez korelianskiego Cuy'val Dara, a gdy obydwoje zginęli, klon z nowej fali, pochodzący z Centaxa. Corr i Atin żyli natomiast na Mandalorze, w Kyrimorut, z większa częścią klanu Skiraty, w tym także z Fi, również byłym członkiem Omeg.

Członkowie

  • RC-1309 (Niner) - Dowódca
  • RC-1136 (Darman) - Ekspert od materiałów wybuchowych
  • RC-3222 (Atin) - Ekspert od komputerów i technologii
  • RC-8015 (Fi) - Medyk i snajper
  • RC-5108/8843 (Corr) Medyk i snajper, dodatkowo posiadał przeszkolenie saperskie - zajął miejsce Fi w drużynie gdy ten został ranny.

Wyposażenie

Komandosi używali standardowych zbroi typu Katarn, wpierw białych ale dostrzegając ich niepraktyczność w środowiskach innych niż śnieżny poprosili o zmianę kolorystyki. Doczekali się jej i otrzymali matowoszare zbroje, wyróżniające ich pośród innych klonów. Jak na ironię pierwszym miejscem gdzie mogli przetestować swoje nowe ciemne zbroje była planeta Fest, charakteryzująca się właśnie tym, że była śnieżna. Podstawowa bronią komandosów był blaster DC-17m.

Źródła


Drużyna Omega
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!