Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dox

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Dox.jpg
Dox
Data i miejsce narodzin: 32 BBY[źródło?]
Data i miejsce śmierci: 21 BBY
Miejsce pochodzenia: Kamino
Rasa: Człowiek-klon
Wzrost: 183 cm
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Dox był komandorem klonów podczas wojen klonów. Walczył wraz z innymi żołnierzami Wielkiej Armii Republiki w trakcie bitwy o Merson, która była tak naprawdę zasadzką Dartha Sidiousa, aby pozbyć się Ronhara Kima, który był bliski odkrycia podwójnej tożsamości Palpatine'a.

Biografia

Młodość

Dox urodził się na Kamino w 32 BBY jako jeden z milionów klonów mandaloriańskiego łowcy nagród Jango Fetta. Został stworzony dla Wielkiej Armii Republiki. Po odpowiednim szkoleniu dołączył do niej w stopniu komandora.

Bitwa o Merson

Wywiad dał ciała na całego. Siła wroga jest pięciokrotnie większa od tego co nam powiedziano, wygląda na to, że na nas czekali.
— Komandor Dox w trakcie bitwy.[1]

Komandor Dox, wraz z całym oddziałem klonów pod dowództwem Ronhara Kima, został wysłany na Merson, gdzie miał przygotować stanowisko dla patroli, chroniących sektor przed piratami. Czekały tam jednak na nich liczne oddziały droidów. Była to pułapka, zastawiona na Ronhara Kima przez Dartha Sidiousa. Ciężka walka zmusiła do odwrotu flotę dowodzoną przez Gilada Pellaeona. W tym czasie oddział na powierzchni planety wynosił już tylko dziewięciu ludzi. Generał Kim wydał rozkaz walki do ostatniej kropli krwi, po czym rzucił się do ataku. Po chwili został zabity. Gdy Dox to zobaczył, jako ostatni z walczących rzucił się w tłum robotów z granatem i zginął, niszcząc przy tym kilkanaście droidów bojowych.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!