Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Dorian Janarus

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Janarus.jpg
Dorian Janarus
Miejsce pochodzenia: Coruscant
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Siwe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Wielki Kanclerz Republiki
Dorian Janarus był Wielkim Kanclerzem Republiki żyjącym w czasach zimnej wojny.

Biografia

Dorian Janarus urodził się na Coruscant. Kiedy dorósł został politykiem i reprezentował w Senacie swoją ojczyznę. Po ataku na planetę z pokorą stawił czoła wyzwaniom wynikającym z jego obowiązków. Podczas gdy mieszkańcy i senatorowie opuszczali planetę on objął przywództwo. W tym czasie zyskał sobie respekt wśród rodaków i polityków. Na następnym zebraniu Senatu po ataku na stolicę Republiki, Janarus został jednogłośnie wybrany na Wielkiego Kanclerza. Zastąpił tym samym zabitego podczas splądrowania Kalamarianina pełniącego tą funkcję.

Pomimo iż miał wielu zwolenników, posiadał również wrogów, którzy krytykowali jego działania. Podczas gdy Republika była w rozpadzie jako Kanclerz musiał utrzymywać ład. Bunty wybuchały często gdyż zdewastowane przez Sithów światy chciały się jak najszybciej odbudować. W obliczu tyranii Imperium, nie poddał się i służył dla zasad na jakich budowana była Republika, czyli prawości, wolności i sprawiedliwości.

Osobowość

Praca Kanclerza była bardzo odpowiedzialna. Podczas gdy w Senacie zaczynał panować chaos i wybuchały bunty senatorów to on musiał utrzymywać porządek. Kiedy pokój był zagrożony, a wojna nieunikniona to właśnie on musiał stawiać czoła oskarżeniom i obwinieniom. Janarus jednak radził sobie z ciężkimi zadaniami. Miał wiele osiągnięć politycznych, do których można zaliczyć kilka zatwierdzonych ustaw.

Wrogowie Janurusa

Ciekawostki

  • Na stronie poświęconej Janarusowi w bazie The HoloNet zapisano kilka ciekawostek w aurebeshu:
    • "Klucz do Korelii"
    • "Niebezpieczni przyjaciele"

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!