Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Domena

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Domena Choka)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Domena była u Yuuzhan Vongów odpowiednikiem klanu (czy wręcz rodziny, rodu). Zwykle cała domena przyporządkowana była do jednej kasty.

Po wojnie silentyjsko-abominoryjskiej Yuuzhan Vongowie, zafascynowani swoją potęgą, rozpoczęli ekspansję na galaktyczną skalę, pragnąc oczyścić swoją galaktykę ze wszelkiej technologii mechanicznej. Wkrótce wyniszczyli albo zniewolili wszystkie inne rasy.

Podczas okresu gwałtownej ekspansji społeczeństwo Yuuzhan podzieliło się na domeny. Te skłóciły się ze sobą i przez stulecia toczyły walki, w których pustoszyły kolejne obszary galaktyki. Był to konflikt zwany wojną cremleviańską. W pewnym momencie układ sił wykrystalizował się i wyłoniło się dwóch silnych przywódców - mistrzowie wojenni Steng oraz Yo'gand. Między ich domenami istniał konflikt, ponieważ pierwszy z nich obraził drugiego. Konflikt trwał długo, aż w końcu Yo'gand wygrał i obwołał się najwyższym lordem. Efektem szalejącej wojny było jednak znaczące spustoszenie galaktyki Yuuzhan Vongów.

Yuuzhanie zniszczyli swoją planetę-matkę, przeciwko której obrócili się podczas wojny. W konsekwencji zostali odcięci od Mocy, z którą byli związani za pośrednictwem Yuuzhan'tara. Nie znaleźli żadnego świata na którym mogliby zamieszkać, więc rozpoczęli wyprawę przez międzygalaktyczne przestworza w poszukiwaniu innych galaktyk. Podczas podróży, która trwała wiele wieków, domeny Yuuzhan wciąż ze sobą rywalizowały, omal nie doprowadzając do zagłady całej rasy. W końcu Yuuzhanie znaleźli Galaktykę zdatną do zamieszkania i rozpoczęli inwazję na nią.

Po wojnie (25 - 30 ABY) ocalali Yuuzhanie osiedli na Zonamie Sekot. Tam wybudowano dla nich La'okio, miasteczko, w którym mieli nauczyć się żyć bez podziałów na kasty i domeny.

Domena Anor

Anor była domeną, z której wywodzili się tylko intendenci. Jednym z największych źródeł dumy domeny Anor, był egzekutor, a potem prefekt Yuuzhan'tara, Nom Anor.

Znani członkowie

Domena Aruh

Aruh była domeną liczącą mało osób. Większość z nich to kształtownicy.

Znani członkowie

Domena Brolo

Brolo była oddana frakcji Praetorite Vong. W jej skład wchodziły osoby z wszystkich kast. Członkowie tej domeny nie obejmowali wysokich stanowisk, byli najwyżej komandorami albo prefektami.

Znani członkowie

Domena Buhl

Buhl była jedną z domen kasty wojowników wśród Yuuzhan Vongów.

Znani członkowie

Domena Carr

Carr była znaną domeną wśród Yuuzhan Vongów. Jednym z najbardziej znanych członków był Malik Carr. Niektórzy Carrowie dołączali do Praetorite Vong.

Znani członkowie

Domena Cha

Cha to yuuzhańska domena wojowników. Od wieków rywalizowała z domeną Kraal. Jednak podczas bitwy o Borleias obie domeny musiały się zjednoczyć, by pokonać wroga.

Znani członkowie

Domena Choka

Choka praktycznie niczym się nie wyróżniała do czasów bitwy o Ebaq IX, po której mistrzem wojennym został Nas Choka. Była to domena zdominowana przez wojowników. Członkowie domeny Choka byli niscy, lecz mieli dobre umysły. Rzadko rodził się tam ktoś zhańbiony.

Znani członkowie

Domena Dal

Dal była silną domeną posiadającą swój światostatek. W domenie żyli praktycznie sami kształtownicy.

Znani członkowie

Domena Dar

Dar była domeną Yuuzhan Vongów, w której skład wchodzili wojownicy.

Znani członkowie

Domena Das

Das była mało liczną domeną kasty wojowników.

Znani członkowie

Domena Dyn

Dyn była domeną, w której skład wchodzili członkowie wszystkich kast Yuuzhan Vongów.

Znani członkowie

Domena Eklut

Eklut była domeną wojowników. Po bitwie o Kalamar, członkowie domeny Eklut zostali wysłani na Contruum, a później na Coruscant.

Domena Esh

Esh była domeną wojowników, w której często rodzili się zhańbieni.

Znani członkowie

Domena Fath

Fath to domena intendentów, lecz rodzili się w niej także wojownicy.

Znani członkowie

Domena Heng

Heng była domeną wojowników, którą mistrz wojenny Tsavong Lah wyznaczył do łapania Jedi.

Znani członkowie

Domena Jamaane

Jamaane była jedną z najbardziej wpływowych wśród Yuuzhan Vongów. Jednym z powodów jej sukcesu była unikatowość. Wywodziło się z niej dużo wspaniałych mistrzów przemian, kapłanów i wojowników (w tym najwyższych dowódców i trzech mistrzów wojennych). Najbardziej znanym jej członkiem był Shimrra, który swego czasu wykorzystał doskonale nadarzającą się okazję i wobec słabnącej pozycji Quoreala zamordował go. Wtedy też sam objął tron najwyższego lorda Yuuzhan Vongów.

Znani członkowie

Domena Hool

Hool to domena kształtowników. Należeli do niej mistrzowie przemian, a nawet jeden arcymistrz przemian.

Znani członkowie

Domena Kwaad

Kwaad była domeną kształtowników. Wywodzili się z niej wszyscy ważniejsi mistrzowie przemian, lecz domenę Kwaad często posądzało się o herezję.

Znani członkowie

Domena Lah

Lah to domena, z której wywodzili się najznakomitsi wojownicy. Domena Lah obejmowała przez wiele klekketów urząd mistrza wojennego.

Znani członkowie

Drzewo genealogiczne

                  Czulkang Lah--+--nieznana Yuuzhanka
                         |
                +----------------+----------------+
                |        |        |
               Maal Lah     Qurang Lah   Tsavong Lah--+--nieznana Yuuzhanka
                                      |
                                   Khalee Lah

Domena Shai

Shai to domena, która składała się głównie z wojowników. Jej członkowie czcili ból bardziej niż członkowie innych domen, dlatego też bardzo popularne było wśród nich używanie Objęć Cierpienia bądź innych sposobów samookaleczenia. Przez wiele dekad wspominane było poświęcenie jednego z członków domeny, Mongei, który stracił życie na rozpoznaniu na planecie Bimmiel. Ów czyn przyniósł klanowi chwalebne wywyższenie, które przyblakło po śmierci wnuka Mongei, Shedao, i porażce nad planetą Ithor.

Znani członkowie

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!