Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Djon

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Djon.

Djon był ryńskim handlarzem mieszkającym w mieście Vaklin Zenith na planecie Vaklin w czasach Imperium Galaktycznego. Djon po cichu sympatyzował z uczestnikami antyimperialnego powstania.

Biografia

Nieznana jest dokładnie przeszłość Djona, lecz żył on na Vaklinie już przed upadkiem Republiki. Po zmianie ustroju nadal prowadził swój sklepik z produktami spożywczymi, którego jednym z klientów była major Oniye Namada z Imperialnego Biura Bezpieczeństwa. Pewnego dnia kobieta zawitała do straganu Djona, by jak zwykle zakupić coś do jedzenia. Sprzedawca zaoferował jej słodką bułkę z jagodami i orzechami tok. Namada narzekała jednak, że nie cierpi tego gatunku orzechów. W odpowiedzi sprzedawca rzucił, że nie może zostawiać najlepszych rzeczy dla kogoś kto odstrasza jego klientów. Wywiązała się wtedy między Namadą i Djonem rozmowa na temat wsparcia dla powstańców jakiego udziela im handlarz, a na które kobieta przymykała oko. Ostrzegła również, by Djon zaprzestał pomagania wrogom Imperium, gdyż może to się dla niego źle skończyć.

Jakiś czas później, Imperium postanowiło przejść do rozprawy z kultem Jedi i wspieraniem powstania na planecie. Jednym z punktów ich planu miało być zniszczenie pomnika zasłużonych Jedi przy jednym z głównych deptaków miasta. Przed wykonaniem zadania dowodząca akcją Namada spytała przypadkową Zabraczkę, która akurat kupowała coś w sklepie Djona czy wie kto został uwieczniony na posągach. W obronie dziewczyny stanął sprzedawca, który kazał oficer Imperium zostawić jej klientkę w spokoju. Chwilę później Djon i wszyscy zebrani byli świadkami zniszczenia pomnika, przez imperialne czołgi. Namada poinformowała również, że w miejsce pomnika wybudowane zostanie Imperialne Centrum Edukacji, gdzie dzieci z planety będą mogły zdobyć wykształcenie.

Cho'na Bene prosi Djona o pomoc.

Po upływie jakiegoś czasu doszło do ostatecznego pojedynku pomiędzy przywódcą powstania Cho'ną Bene, a Darthe Vaderem w jaskiniach za miastem. Vader pokonał Bene, lecz zostawił go przy życiu, by ten mógł uciec do miasta. Gdy Jedi dostał się do Vaklin Zenith spotkał Djona. Poprosił go o pomoc, lecz chwilę później Bene został powalony przez strzał z blastera. Zabójcą lidera powstańców była Namada przebrana za szturmowca. Kobieta spytała Djona, czy może zidentyfikować ofiarę, lecz ten wyparł się, że wie kim jest zabity i przyznał, że musiał to być jakiś pijak lub zbir. Dalsze losy Djona nie są znane.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!