Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Cin vhetin

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bardan Jusik były Jedi, który dołączył do Mandalorian, korzystając z cin vhetin.

Cin vhetin to jeden ze zwyczajów kulturowych występujących u Mandalorian. Tłumacząc z Mando'a, języka Mandalorian, wyrażenie to znaczyło tyle co dziewiczy/świeżo nawiany śnieg.

W zależności od sytuacji, symbolika zwyczaju różniła się. W przypadku osób świeżo dołączających do Mandalorian oznaczał on, że przeszłość danej osoby nie miała znaczenia i jako Mandalorianin zaczynał on z czystą kartą, i miał być oceniany przez pryzmat tego, jaki był od danej chwili. Przykładem takiej osoby był Bardan Jusik, były Jedi który porzucił tę ścieżkę, by dołączyć do Mandalorian. Zdaniem Fi Skiraty, konieczność akceptacji w szeregach Mandalorian kogoś kto był Jedi stanowiła ostateczny test tego zwyczaju.

Zwyczaj ten stosowany był też pomiędzy Mandalorianami i odnosił się wtedy do relacji pomiędzy konkretnymi osobami. W ten sposób rytuał ten przywołał Canderous Ordo, który w roku 3954 BBY, po tym jak powrócił do swego klanu, obecna głowa klanu wyrażała pod jego adresem pretensje związane z faktem, że współpracował z Jedi. W 19 BBY zasadę tą przywołał dwukrotnie Walon Vau, wpierw w kierunku jednego ze szkolonych przez niego komandosów, Atina, później zaś w stosunku do Kala Skiraty. Stosunki z obydwoma mężczyznami układały mu się w poprzednich latach stosunkowo problematycznie, deklarując jednak nowy start puścili oni to w niepamięć. W tym samym roku do zwyczaju tego nawiązała biologiczna córka Kala, Ruusaan, chcąca w ten sposób puścić w zapomnienie to, że większość życia spędziła z dala od ojca i skupić się jedynie na tym, że żyła przy nim, w Kyrimorut.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!