Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Centrum szkoleniowe Jedi na Arkanii

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Centrum szkoleniowe Arkania.jpg
Centrum szkoleniowe Jedi na Arkanii
Lokalizacja: Arkania
Funkcja: Akademia Jedi
Wysokość: 2 piętra
Wykonawca: Rycerze Jedi
Przynależność: Zakon Jedi


Centrum szkoleniowe Jedi na Arkanii, znane też jako arkaniańskie Praxeum, było założonym przez mistrza Arcę Jetha ośrodkiem treningowym dla Jedi, bez mała 4000 BBY.

W okresie dominacji Imperium Sithów na Arkanii mieściła się ich ogromna biblioteka, znana jako Veeshas Tuwan, zniszczona po ucieczce Nagi Sadowa. Obawiając się powrotu Sithów, poszczególni mistrzowie mieli na oku wszystkie znane sobie skupiska energii ciemnej strony. Arca Jeth nadzorował rodzinną Arkanię, jednocześnie zakładając na niej swoje centrum szkoleniowe. Wyznawał on zasadę szkolenia poprzez kombinację nauki i działania, toteż jego Praxeum było odzwierciedleniem jego poglądów. Powstało ono w okresie, w którym mistrzowie byli rozproszeni po galaktyce, indywidualnie szkoląc swoich padawanów; było miejscem, w którym rozpoczynali swoją karierę między innymi: Ulic Qel-Droma, Cay Qel-Droma i Tott Doneeta.

Centrum szkoleniowe na Arkanii, jak niemal każde w tym okresie, było silnie związane z osobą założyciela i w zasadzie nie oznaczało jakiejś ściśle określonej infrastruktury, lecz stałe miejsce jego pobytu (na tej zasadzie równie często ośrodkiem treningowym Arcy Jetha był jego osobisty statek, SunGem). Arkaniańskie Praxeum zaprzestało działalności po śmierci mistrza Jetha podczas konklawe Jedi na Denebie.

Źródła


Akademie, praksea i świątynie Jedi
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!