Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


CT-55/11-9009

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy członka Wielkiej Armii Republiki żyjącego w czasie wojen klonów. Zobacz też: Jai'galaar, pancernik typu Kyramud używany w czasie wojen mandaroriańskich.
Jag.jpg
CT-55/11-9009
"Jai'galaar"
Data i miejsce narodzin: 32 BBY, Kamino[1]
Miejsce pochodzenia: Kamino[1]
Rasa: Człowiek-klon[1]
Wzrost: 183 cm[1]
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Profesja: Żołnierz-klon
CT-55/11-9009, zwany także Jai'galaar (w skrócie Jag), to klon-pilot służący w Wielkiej Armii Republiki, a dokładnie w 127 Skrzydle Kanonierek.

Na początku wojen klonów posiadał stopień komandora. Jednak po bitwie o Katraasii i jego błędnych decyzjach został zdegradowany do stopnia kapitana.

Biografia

CT-55/11-9009, podobnie jak inne klony mandaloriańskiego łowcy nagród Jango Fetta urodził się na Kamino, w 32 BBY. Został wyhodowany na rzecz Wielkiej Armii Republiki. Po odpowiednim przeszkoleniu na pilota, oraz po specjalnym szkoleniu na dowódcę, został przydzielony do 127 Skrzydła Kanonierek.

Dowodził siłami powietrznymi Republiki podczas bitwy o Katraasii. Siły Wielkiej Armii zostały tam druzgocąco pokonane i zmuszone do odwrotu. Dużą winę za tą porażkę ponosił CT-55/11-9009, przez co został zdegradowany do stopnia kapitana. Mimo to mistrz Jedi Plo Koon doceniał umiejętności Jai'galaara i wyznaczył go do testowania nowych myśliwców typu ARC-170.

W końcowej fazie wojny, Jag brał udział w drugiej bitwie o Cato Neimoidię. Podczas jednego z patroli, kapitan eskortował mistrza Plo Koona, gdy Wielki Kanclerz Palpatine wydał rozkaz 66. CT-55/11-9009 otworzył ogień i zestrzelił myśliwiec Delta-7 Aethersprite, którym leciał Koon.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!