Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Buzz

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Buzz.jpg
Buzz
Data i miejsce narodzin: 32 BBY
Data i miejsce śmierci: 21 BBY, Geonosis[1]
Miejsce pochodzenia: Kamino
Rasa: Człowiek-klon
Wzrost: 183 cm [2]
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Profesja: Żołnierz-klon
Buzz był jednym z klonów Wielkiej Armii Republiki. Walczył pod rozkazami mistrzyni Jedi Luminary Unduli podczas drugiej bitwy o Geonosis, w czasie której poległ.

Biografia

Młodość

Buzz był jednym z ponad miliona klonów mandaloriańskiego łowcy nagród Jango Fetta wyhodowanych przez Kaminoan na potrzeby Wielkiej Armii Republiki. Kiedy dorósł stał się członkiem tej Armii i został przydzielony jako szeregowiec do Kompanii Zielonej 41 Elitarnego Legionu, dowodzonego przez mirialańską mistrzynię Jedi Luminarę Unduli.

Druga bitwa o Geonosis

W bliżej nieokreślonej fazie wojen klonów wraz z kolegami ze swego oddziału został wysłany, by wspomóc oddziały Generała Kenobiego i generała Mundiego, które miały zniszczyć zagrożenie ze strony fabryk droidów na pustynnej planecie Geonosis. Kiedy Anakin Skywalker wraz ze swą padawanką zniszczyli pole siłowe osłaniające fabryki Buzz i pozostali z "Czterdziestki jedynki" przylecieli kanonierkami, by wspomóc wojska młodego Skywalkera w walce przeciw armii droidów. Początkowo cały szturm szedł nieźle lecz po pewnym czasie wojska Republiki zostały od tyłu zaatakowane przez Geonosjan. Buzz był jednym z klonów, które zabiły wielu tubylców. Kiedy wydawało się, że wszystko idzie dobrze z fabryki wyjechały nowe czołgi Separatystów, które niszczyły machiny AT-TE i działa Republiki. Jednak dzięki współpracy Jedi wszystkie czołgi Separatystów i cała fabryka zostały zniszczone. Nie chcąc zostać pojmanym przywódca Separatystów na Geonosis Poggle Mniejszy zebrał najcenniejsze rzeczy ze swej fabryki i zaczął uciekać do kryjówki królowej Kariny. Luminara wraz z Buzzem ruszyli w pościg za arcyksięciem Geonosjan. Kiedy dotarli do opuszczonego klasztoru, mistrzyni Unduli przedstawiła Kenobiemu i Skywalkerowi sytuację. W tej samej chwili Buzz odsłonił jedną z krypt. Został wciągnięty do środka przez zombie Geonosjan. Pomimo szybkiej reakcji Luminary Buzz zginął.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!