Bombowiec Miy'til

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Bombowiec Miy'til
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Hapan Cluster Miy'til Assault Bomber
Producent: Olanji/Charubah
Rodzaj: Bombowiec
Specyfikacja techniczna
Długość: 20 m
Prędkość w atmosferze: 1000 km/h
Prędkość w kosmosie: 8
Hipernapęd: Klasy 2
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 2
Ładowność: 400 kg
Cena:
  • 200000 cr (nowy)
  • 150000 cr (używany)
Przynależność: Konsorcjum Hapes



Bombowiec Miy'til to wariant bombowy hapańskiego myśliwca Miy'til, będący w istocie znacząco odmienną konstrukcją.

Charakterystyka

Oparty na tej samej technologii co hapański myśliwiec, bombowiec szturmowy Miy'til mierzył aż 20 metrów. Jego kadłub miał znacznie solidniejszą konstrukcję i mieścił dwóch członków załogi: pilota (obsługującego również działka) oraz operatora uzbrojenia.

Uzbrojenie tej maszyny to dwa działka laserowe oraz dwie wyrzutnie ciężkich rakiet, każda z 8 sztukami amunicji i z możliwością wymiany ich na 16 średnich pocisków rakietowych. Maszyna bombowa była wolniejsza i mniej zwrotna od myśliwskiego Miy'til, jednak parametrami i tak przewyższała imperialne TIE/sa.

Jej głównym przeznaczeniem były ataki na większe okręty przeciwnika, z reguły przeprowadzane w koordynacji z ostrzałem ze Smoków Bitewnych, aby zmiękczyć cel przed ostrzałem z artylerii krążownika, lub też przeciwnie, aby wykończyć jednostkę osłabioną ogniem okrętu liniowego.

Zwiększone rozmiary tej maszyny oraz koncentracja na budowie myśliwców sprawiły, że Hapanie nie rozpoczęli produkcji bombowców szturmowych na większą skalę, a ich poszczególne egzemplarze wytwarzane były indywidualnie, w jednym stanowisku stoczniowym. Stąd też maszyny te pozostawały bardzo słabo znane poza hapańskimi siłami zbrojnymi i w wielu przypadkach ich pojawienie się oraz skuteczność bojowa okazywała się być dla wrogów bardzo dużym zaskoczeniem.

Aby zachować tę tajemnicę i efekt zaskoczenia, bombowce Miy'til z zasady nie były wysyłane poza obszar Gromady Hapes i przydzielane były tylko do wybranych, najbardziej wsławionych Smoków Bitewnych.

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.