Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa w układzie Phu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa w systemie Phu.jpg
Bitwa w układzie Phu
Konflikt Wojny klonów
Data Pomiędzy 22 a 19 BBY
Miejsce Układ Phu
Wynik Zwycięstwo Konfederacji Niezależnych Systemów.
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Generał Grievous
Siły
3 Gwiezdne Niszczyciele typu Venator 1 Ciężki krązownik typu Subjugator
Straty
Całkowite BrakBitwa w układzie Phu to jedna z wielu bitew wojen klonów, stoczonych pomiędzy Republiką Galaktyczną, a Konfederacją Niezależnych Systemów. Odbyła się w układzie Phu i zakończyła się zwycięstwem Separatystów.

Historia

Preludium

W nieokreślonym czasie wojen klonów, Republika zaczęła tracić wiele statków, przez nową tajemniczą broń Separatystów. Wywołało to fale strachu wśród obywateli Republiki i poczucie niepowetowanej straty.

Przebieg

Podczas rutynowego patrolu w układzie Phu mistrz Jedi Ares Nune dokonywał skanów patrolowanego układu. Sensory nie wykazały nic szczególnego. Chwilę potem pojawił się wielki krążownik Separatystów, Malevolence. Dowodzący nim generał Grievous nakazał otwarcie ognia. Wrogi okręt wystrzelił ze swojej superbroni – potężnego działa jonowego. Generał Nune rozkazał wszystkim ewakuację lecz było na to za późno. W krótkiej chwili wszystkie trzy niszczyciele Republiki zostały zniszczone za pomocą turbolaserów.

Skutki

Informacje o porażce generała Nune'a dotarły do Rady Jedi. Mistrzowie Yoda, Windu i Koon udali się do Kanclerza Palpatine'a, by go o tym poinformować. Tam generał Plo Koon podjął decyzję o wyruszeniu w podróż na pokładzie swojego okrętu - Triumphanta, by odszukać tajemniczą broń.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!