Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Onderon (3996 BBY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa.

Bitwa o Onderon była stoczoną w 3996 BBY jedną z finałowych potyczek w konflikcie znanym jako wielka wojna Sithów.

Przebieg

Podczas gdy Exar Kun wraz z Uliciem Qel-Dromą udali się, aby zaatakować Ossus, Ulic oddelegował większość sił Mandalorian pod przywództwem Mandalora Nieposkromionego na Onderon, gdzie mieli oni zając miasto Iziz.

Naprzeciw Mandalorianom i ich bazyliszkom ruszyli onderońscy Jeźdźcy Bestii, którzy okazali się być całkiem wyrównanym przeciwnikiem dla mechanicznych bestii konkwistadorów. W końcu pojawiły się także republikańskie posiłki, przeważając szalę potyczki na stronę broniących się onderończyków. Kapitan Vanicus poinformował Mandalorian, że ich dowódca, Ulic Qel-Droma się poddał i ci powinni uczynić to samo.

Mandalor odmówił jednak poddania się. Widząc, że statek którym przylecieli został zniszczony, zarządził odwrót na księżyc Onderonu, Dxun. Części jeźdźców bazyliszków udało się zbiec na księżyc, w tym Mandalorowi. Jego bazyliszek został jednak uszkodzony, a on sam po wylądowaniu zginął w walce z dzikimi bestiami księżyca.

Rezultat

Po tym jak Mandalor Nieposkromiony zginął, jego maskę odnalazł inny Taung i zabierając ją ogłosił się nowym Mandalorem. Ten znany jako Mandalor Ostateczny wojownik rozpętał kilka dziesięcioleci później wojny mandaloriańskie, w czasie których to Mandalorianie zaatakowali i tym razem skutecznie przejęli Onderon.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!