Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Mandalorę (29 ABY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Mandalorę
Konflikt Wojna z Yuuzhan Vongami
Data 29 ABY
Miejsce Mandalora
Wynik Mandalorianie odparli atak, ale ogromnym kosztem.
Strony
Yuuzhan Vongowie Mandalorianie
Dowódcy
Nieznani Mandalor Boba Fett
Siły
Yuuhzańscy wojownicy i flota Cała zdolna do walki populacja Mandalory
Straty
Nieznane 1,5 miliona Mandalorian, spora część infrastruktury planetyBitwa o Mandalorę, stoczona między siłami Yuuzhan Vongów a Mandalorian miała miejsce w końcowym okresie wojny z najeźdźcą. Zakończyła się okupionym ogromnymi stratami zwycięstwem Mandalorian którzy odparli atak, co czyni z nich jedyną organizację w galaktyce która wygrała z Yuuzhan Vongami na swoim terenie.

Powody bitwy

Nom Anor, przybyły do galaktyki przed resztą sił Yuuzhan, aby szpiegować, wzniecać bunty i wojny domowe, postanowił, słuchając podpowiedzi Vergere wyrażającej się o Mandalorianach jako najzacieklejszym wrogu z jakim kiedykolwiek walczyli Jedi i Sithowie, zrekrutować ich by pracowali dla Yuuzhan, w zamian za obietnice zostawienia ich w spokoju, gdy galaktyka zostanie już podbita.

Wpierw w przebraniu, skontaktował się on z Goranem Beviinem zlecając mu związane z Ter Abbes zadanie, a następnie, już większej ilości Mandalorian, różne inne zadania związane z infiltracją i skrytobójstwami. W wyniku tego, zadowolony z ich umiejętności, zaoferował Mandalorowi, który to urząd piastował Boba Fett, spotkanie w wyznaczonym punkcie przestrzeni, aby pokazać mu i innym Mandalorianom z czym mają do czynienia. Fett przybył na umówione miejsce wraz z Goranem i kilkoma innymi Mandalorianami, i przekonał się jaka jest prawdziwa natura Noma Anora oraz jaki on i Yuuzhan Vongowie planują los dla galaktyki.

Boba Fett domyślając się, że obietnica pozostawienia sektora Mandalory w spokoju jest niewiele warta, ale zdając sobie sprawę, że rzucając się samotnie przeciw Vongom nie mają szans, oficjalnie zgodził się na współprace z Yuuzhanami. Miał jednak zamiar sabotować ich działania i dostarczać danych wywiadowczych na ich temat siłom Nowej Republiki. Mandalorianie pomagali Yuuzhanom na przykład w bitwie o Birgis czy też w bitwie o Nową Holghę. Aż do czasu, gdy pozagalaktyczny najeźdźca przejrzał ich podwójną grę i zaatakował Mandalorę...

Bitwa

Boba Fett, dowódca sił Mandalorian.

Siły Yuuzhan Vongów przybyły z Bandomeeru i zaatakowały planetę, prowadząc zarówno ataki na powierzchni, jak i bombardując ją z orbity dovin basalami. W przeciwieństwie do innych światów, Yuuzhanie nie mieli zamiaru podbijać czy przerabiać Mandalory na swoją modłę, chcieli ją jedynie jak najbardziej zdewastować i wybić wszystkich obecnych tam Mandalorian. Siły Mandalorian, wykorzystując m.in. systemy podziemnych tuneli, odpierały ataki. Walki z najeźdźcą trwały także w niekorzystnych obronnie miejscach, jak Bralsin gdzie walczył m.in. Goran.

Ponosząc ogromne straty, trzecia część populacji planety, czyli półtorej miliona Mandalorian, została zabita, Mandalorianie odparli atak. Oprócz strat w istotach żywych, ucierpiała także infrastruktura, między innymi kompletnie zniszczone zostały osady Mandalorian w prastarych drzewach Veshok.

Po bitwie

Po ataku na Mandalorę, gdy Mandalorianie nie musieli udawać współpracy, pomogli Republice wyzwolić kilka światów z pod okupacji, na przykład Ord Mantell, Tholatin czy Gyndine.

11 lat po zakończeniu wojny, w 40 ABY Mandalora wciąż była poważnie skażona, a w miejscach bitew można było znaleźć kości zabitych Yuuzhan Vongów.

Odparty ogromnym kosztem atak miał jednak i pewne plusy, gdy Mandalor Boba Fett kazał powrócić na Mandalorę dwóm milionom rozrzuconych po galaktyce Mandalorian, by odbudować populację planety, jeden z powracających odkrył w jednym z kraterów które zrobili Yuuhzanie nową żyłę beskaru. Odkrycie to było kluczowe dla dalszego rozwoju Mandalory, pozwalając jej stanąć mocno na nogi, przynajmniej na jakiś czas.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!