Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Devaron (wojny klonów)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaBitwa o Devaron to jedna z bitew wojen klonów, stoczona pomiędzy Republiką Galaktyczną, a Konfederacją Niezależnych Systemów. Zakończyła się zwycięstwem Republiki.

Historia

Przyczyna

Łowca nagród Cad Bane ukradł holokron ze świątyni Jedi. Jego następnym celem miał być mistrz Jedi Bolla Ropal, który posiadał kryształ Kyber zawierający listę nazwisk wszystkich dzieci w galaktyce, które były wrażliwe na Moc. Rada Jedi nie mogła sobie pozwolić na utratę tych danych, ponieważ od tego zależała przyszłość Zakonu Jedi.

Przebieg

Otrzymawszy polecenie od Rady Anakin Skywalker oraz Ahsoka Tano wyruszyli w przestrzeń Devarona, aby pomóc mistrzowi Ropalowi uchronić kryształ Kyber przed łowcą nagród. Jednak gdy przybyli na orbitę planety czekały na nich cztery fregaty typu Munificent, wywiązała się walka. Przeciwko flocie Separatystów walczył tylko jeden niszczyciel typu Venator.

W międzyczasie Bane zdążył pojmać Ropala i uzyskać kryształ. Torturował pokonanego Jedi, aby ten otworzył mu holokron. Nieugięty mistrz nie otwarł artefaktu, przez co zginął porażony zabójczą ilością energii.

Okręt Bane'a w odwrocie.

Siły Republiki zdołały mimo braku przewagi pokonać trzy z czterech wrogich okrętów. Widząc zbliżającą się porażkę łowca nagród nakazał odwrót, jednak umiejętni dowódcy Republiki nakazali zniszczenie hipernapędu fregaty.

Skywalker po konsultacji z Ahsoką postanowił dokonać abordażu na unieruchomiony okręt, aby uratować artefakty i mistrza Jedi. Admirał Yularen odradził atak, ponieważ niszczyciel był przygotowany do lądowania na planecie. W głowie Anakina pojawił się plan, który uzupełnili Ahsoka i Rex. Oddziały Republiki dokonały abordażu za pomocą maszyn kroczących typu AT-TE.

Abordaż.

Na statku Bane nakazał droidom obronę mostka, a sam po odbytej rozmowie z wicekrólem Gunrayem przejmuje całkowity dostęp do sterowania okrętem, po czym szykuje zasadzkę w jednym z pomieszczeń fregaty.

Oddziały Republiki po uprzednim oczyszczeniu mostka, odebrały wiadomość od Bane'a. Skywalker, Ahsoka i klony udali się w poszukiwania łowcy nagród. Natrafili na jego ślad w miejscu, które okazało się być pułapką. Cad odwrócił grawitację statku i nakazał atak. Po krótkiej chwili zaczął uciekać w celu zwabienia jednego z Jedi. Ahsoka złapała przynętę i wpadła w kolejną pułapkę.

Skywalker oraz klony zostali przysypani szczątkami statku w wyniku eksplozji jednego z pocisków artyleryjskich. Anakin nakazał żołnierzom znalezienie pojazdu umożliwiającego im ewakuację, sam zaś udał się na ratunek padawanowi.

Ahsoka została sparaliżowana i zamknięta w śluzie. Bane poddał ją lekkim torturom w celu zwabienia jej mistrza. Gdy Skywalker przybył w odpowiednie miejsce, był bezradny. Musiał negocjować uwolnienie Ahsoki, w wyniku czego otworzył holocron, a Bane zdołał uciec.

Ostatnia potyczka.

Anakin zaczął ścigać łowcę nagród lecz jego padawan prosił, aby był cierpliwy i żeby udali się do hangaru w celu opuszczenia fregaty. Tam byli świadkami ostatniej potyczki klonów z droidami po czym wsiedli na statek i wrócili na swój niszczyciel.

Skutki

Republika choć zwyciężyła, nie odzyskała holokronu, kryształu Kyber, ani nie pochwyciła Bane'a, który wszedł na pokład niszczyciela w zbroi klona. Wkrótce potem zaczęły się porwania dzieci wrażliwych na Moc.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!