Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o świątynię Eedit

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Halsey i Knox.jpg
Bitwa o świątynię Eedit
Konflikt Wojny klonów
Data 20 BBY[1]
Miejsce
Wynik Zwycięstwo Konfederacji Niezależnych Systemów.
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Savage Opress
Siły
Straty
Całkowite Całkowite, ocalał jedynie Savage OpressBitwa o świątynię Eedit była jedną z potyczek rozegranych podczas wojen klonów pomiędzy Republiką Galaktyczną a Konfederacją Niezależnych Systemów.

Przyczyny

"Świątynia Eedit służy Republice tylko jako przykrywka dla ich planów i działań wojskowych. Musimy przejąć tę świątynię, aby Separatyści mogli całkowicie przejąć kontrolę nad tym rejonem galaktyki."
Hrabia Dooku do Savage'a Opressa.[2]

W nieokreślonym czasie konfliktu, Separatyści postanowili zdobyć bazę Republiki ulokowaną w świątyni. Tymczasem hrabia Dooku, który szkolił nowego ucznia, Savage'a Opressa, postanowił poddać go próbie. W tym celu wysłał go na Devarona.

Przebieg

"Brać go!"
Komandor Trauma na widok Savage'a Opressa.[2]
Komandor Trauma podczas bitwy.

Zgodnie ze swoim planem, nieprzyjaciele starożytnego ustroju wysłali legiony droidów bojowych do walki z Jedi i klonami. Starcie wydawało się być wyrównane, do chwili przybycia Savage'a Opressa, który miał za zadanie pokonać strażników pokoju broniących placówki. Gdy Zabrak wylądował na Devaronie bezzwłocznie ruszył do walki, eliminując przy okazji wszystkie ruszające się jednostki. Akolita nie zważał czy niszczy swoich sojuszników czy oddziały wroga. W końcu Opress dotarł do miejsca pobytu Jedi. Doszło do krótkiego pojedynku, w którym poległ mistrz Halsey oraz jego padawan Knox. Po ich śmierci okazało się, że pozostałe oddziały, zarówno Republiki i Separatystów, przestały istnieć. Wiedząc, że wypełnił swoje zadanie, Savage skontaktował się ze swoim mentorem, po czym opuścił planetę.

Skutki

"Nikt nie przeżył na Devaron. Wszyscy zostali zabici. Łącznie z Jedi."
Boss do Jedi.[3]

Cała załoga świątyni została zmasakrowana. Ciała zabitych przewieźli na Coruscant komandosi z Drużyny Delta.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!