Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bhat Jul

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
BhatJul.jpg
Bhat Jul
Data i miejsce śmierci: 21 BBY, Aargonar[1]
Miejsce pochodzenia: Kintan
Rasa: Nikto
Przynależność:
Bhat Jul był padawanem Starej Republiki, urodzonym na Kintan. Jego mistrzem w Zakonie Jedi był A'Sharad Hett, znany później jako Mroczny Lord Sithów Darth Krayt.

Biografia

Bhat wraz ze swoim mistrzem walczył w wojnach klonów po stronie Republiki. Wspólnie poprowadzili armię klonów do zwycięstwa w bitwie o Metalorn, a następnie zostali przetransportowani na New Holstice, gdzie mieli oczekiwać na nowy przydział. Na miejscu spotkali Anakina Skywalkera, pozbawionego mistrza w wyniku krwawej kampanii na Jabiim. A'Sharad posłał Bhata po zbiornik z ćmami pamięci, a sam zaprowadził Anakina do ambulatorium, gdzie pokazał mu mistrzynię Mobari - zdradzoną przez własną padawankę, na granicy śmierci. Młody i ambitny Skywalker postanowił ją za wszelką cenę uratować, zbliżając się niebezpiecznie do krawędzi ciemnej strony. Hett powstrzymał go, nie wiedząc, że za przeszło sto lat będzie oczekiwał podobnych umiejętności od jego prapraprawnuka.

Śmierć Bhata Jula.

Następnie udali się przed monument, upamiętniający wszystkich poległych Jedi od czasu utworzenia Republiki. Zbliżając się do niego, można było usłyszeć ćmy pamięci, szepczące w nieskończoność imiona zmarłych. Bhat podarował Anakinowi pojemnik zawierający kilka owadów, które ten umieścił w monumencie, dzięki czemu znalazł częściowe ukojenie po stracie mistrza i przyjaciół. Nie miał jednak czasu na dłuższe opłakiwanie; wraz z Julem, jego mistrzem, i Ki-Adi-Mundim został oddelegowany na nowy front: Aargonar.

Szturm się nie powiódł, a kanonierka, którą lecieli, została zestrzelona. Próbując przedrzeć się przez linie wroga, Bhat został ciężko ranny w wyniku eksplozji. Skywalker zaniósł go w bezpieczne miejsce i próbował uleczyć, jednak jego wysiłki spełzły na niczym - Nikto zmarł od odniesionych ran. Ku rozsierdzeniu Anakina, A'Sharad oświadczył, że Jul rozumiał zwyczaje panujące na pustyni i w związku z tym nie ma nic złego w zostawieniu jego ciała na pustkowiu, bez pochówku - tak też zrobili. Wkrótce, ciało Bhata zostało pogrzebane pod piaskami.

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Bhata Jula.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!