Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Baza Shelter

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Shelter.jpg
Baza Shelter
Data konstrukcji: 21 BBY
Data zniszczenia: 21 BBY
Lokalizacja: Jabiim
Przynależność:


Baza Shelter była jedną z dwóch głównych baz Republiki na planecie Jabiim.

Historia

Po kilkunastu dniach zaciętych walk, Alto Stratus - dowództwa sił Konfederacji na Jabiim - wraz z grupą komandosów Nimbus i droidami bojowymi, przypuścił atak na bazę Shelter. Kiedy dokujący przy bazie AT-AT został zestrzelony przez rakietę wystrzeloną przez IG-227, Separatyści rozpoczęli szturm na wojska Republiki. Pomimo elementu zaskoczenia, Jedi i klony dzielnie odpierali ataki wroga. Dalnus Cam wezwał na ratunek oddziały pod dowództwem Anakina Skywalkera i Obi-Wana Kenobiego.

W pewnym momencie, jedna z maszyn typu AT-TE ugrzęzła w błocie. Mimo to, mistrzyni Jedi (Rallcema Bylissura lub Sana-Jis Ilowa) nie pozwoliła na wezwanie kanonierek. Kobieta spróbowała sama podnieść Mocą machinę, chwilę później została jednak zabita przez Alto Stratusa, który przebił ją mieczem.

Wtedy na pole bitwy wkroczyły wojska pod dowództwem Kenobiego i Skywalkera, rozpoczynając walkę z siłami nieprzyjaciela. Klony zdołały ustrzelić wielu Nimbusów, zaś machiny AT-AT bez trudu niszczyły droidy IG-227, DSD1 i OG-9. Niestety, jedna z machin Republiki została zniszczona przez Separatystów. Obi-Wan, wraz Sirrusem i Alphą pobiegł, aby pomóc rannym wydostać się z uszkodzonego AT-AT. Chwilę później, maszyna eksplodowała. Sirrus poniósł śmierć, zaś klon i Kenobi zostali ciężko ranni, a następnie pojmani przez Asajj Ventress i zabrani do jej twierdzy na planecie Rattatak. Pomimo tego faktu, starcie o bazę Shetler zakończyło się zwycięstwem Jedi i żołnierzy-klonów.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!