Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Barb Mentir

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Barb Mentir.jpg
Barb Mentir
Data i miejsce śmierci: 22 BBY
Rasa: Weequay
Kolor oczu: Zielone
Przynależność: Gang Hondo Ohnaki
Barb Mentir to weequayański pirat należący do gangu Honda Ohnaki.

Biografia

W nieokreślonym czasie wojen klonów piraci pojmali hrabiego Dooku. Sith został zwabiony na Florrum i wrzucony do więzienia. Hondo Ohnaka postanowił zarobić na swoim więźniu. W tym celu skontaktował się z kanclerzem Palpatine'em i zażądał miliona kredytów za wydanie Dooku. Aby sprawdzić prawdziwość informacji piratów, przywódca wysłał na Florrum Anakina Skywalkera i Obi-Wana Kenobiego. Gdy Jedi potwierdzili prawdziwość informacji. Przywódca Republiki wysłał senatora Kharrusa i ambasadora Binksa, by przekazali okup w postaci przyprawy.

Gdy Turk Falso dowiedział się od Honda o planowanym przylocie okupu, skontaktował się z Barbem i rozkazał mu powstrzymanie republikanów. Mentir wyruszył gościom na spotkanie weequayańskim statkiem. Gdy tylko okręt z okupem wszedł do atmosfery Florrum, Barb rozpoczął ostrzeliwanie wroga. Po krótkiej chwili zrezygnował i wystrzelił dwie rakiety, które uziemiły statek. Po powrocie do bazy poinformował Falso o zakończeniu swojej misji. Dodał też, że może rozsądniej byłoby wycofać się ze zdrady Honda. Turk wyperswadował mu ten pomysł i razem z kilkorgiem piratów udał się do wraku statku.

Barb został w bazie. Dzięki temu ocalał, gdyż z okolic wraku, żywy powrócił tylko Turk, w dodatku bez przyprawy. Gdy w bazie wybuchło zamieszanie wynikające z ucieczki, wcześniej pojmanych Jedi, Barb i Turk postanowili odlecieć z planety. Gdy zmierzali do statku, pojawił się Dooku. Sith chwycił Mocą, Turka Falso i dzięki Mocy rozkazał mu zabicie Barba. Weequay wyciągnął swój blaster i zastrzelił Mentira. Chwilę potem Dooku dobił również Falso.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!