Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Atak na nową świątynię Jedi (43 ABY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Atak na nowa swiatynie jedi.jpg
Atak na nową świątynię Jedi
Data 43 ABY
Miejsce Nowa świątynia Jedi na Coruscant
Wynik Jedi odparli atak bez strat własnych.
Strony
Dowódcy
Nieznani
Siły
Straty
  • Nieznane, co najmniej kilku Mandalorian
  • BrakAtak na nową świątynię Jedi to mający miejsce w 43,5 ABY atak, jaki siły Mandalorian z rozkazu przywódczyni Sojuszu Galaktycznego, Daali, przeprowadziły na nową świątynię Jedi na Coruscant.

Przyczyny

Główną przyczyną ataku była niechęć Jedi do współpracy z Daalą w sprawie zapadających na tajemniczą psychozę Jedi, bezpośrednim zaś powodem zapadnięcie na ta psychozę Jedi Sothais Saara, który to spotykał się tego dnia z Wynnem Dorvanem, asystentem Daali. Starał się on uciec, jednak został schwytany przez mistrzynię Jedi Cilghal i zabrany do świątyni Jedi, czego świadkami byli ludzie Daali.

Przywódczyni Sojuszu Galaktycznego poleciła Jedi w ciągu godziny wydać pojmanego Saara, grożąc konsekwencjami. Gdy czas minął, podjęła więc stosowne kroki, dając wynajętym Mandalorianom rozkaz do ataku.

Atak

Mandalorianie zaatakowali świątynię w kilku miejscach, miedzy innymi atakując główny hol oraz hangar - w tymże hangaru grupa Mandalorian natknęła się na Jedi, Jainę i Tyrie Tainer, z którymi to podjęli walkę. Po chwili wyeliminowali oni z walki Tarie ogłuszając ją, natomiast Jaina musiała sama zmierzyć się z czterema pozostałymi zdolnymi do walki przeciwnikami. Udało jej się jednak wygrać.

Niedaleko od nich walkę z drugą grupą Mandalorian wdzierającą się przez hangar podjęli uczeń Bandy Geffer oraz rycerz Jedi Raynar Thul. Wykorzystał on w walce broń swych przeciwników strzelając z karwasza jednej z atakujących Mandalorianiek rakietami do dwójki jej towarzyszy, powodując m.in. eksplozję plecaka odrzutowego jednego z nich. Wykorzystując miażdżyrękawice jeden z Mandalorian pochwycił rękę Raynara w miażdżącym uścisku, pomógł mu jednak Geffer tnąc przeciwnika swym mieczem na poziomie kolan, jednakże z tyłu, w nieopancerzonym miejscu. Raynar tymczasem wykorzystując moc zerwał z głowy jednego z pozostałych na polu bitwy Mandalorian podnosząc go wpierw do góry a zaraz opuszczając odwrócony w dol, używając go jako broni obuchowej. Zaraz też wyeliminował celnymi kopniakami przeciwniczkę, której minirakiet użył wcześniej, po czym pomógł Gefferowi unieszkodliwić Mandalorianina, którego uczeń wcześniej ranił w nogi.

Sam atak na główny hol okazał się być zmyłką, głównym celem Mandalorian były bowiem hangary oraz okolice magazynów żywności.

Skutki ataku

W walkach nie zginął żaden Jedi, dzięki szybkiemu ostrzeżeniu pozostałych przez Jainę udało im się także odeprzeć atak. Straty po stronie Mandalorian są nieznane, bowiem kolejni atakujący zabrali ciała poległych. Jedi nie mogli także z powodu ataku oraz faktu, że świątynia znajdowała się pod obserwacją wystartować swymi StealthXami by pomoc Luke'owi Skywalkerowi. Daala zażądała także kapitulacji Jedi oraz wydała nakazy aresztowania wszystkich rozpoznanych podczas odpierania ataku, w tym Kentha Hamnera, Jainy, Tainer, Saara, Thula oraz Kypa Durrona.

Po tym jak Jedi nie wydali będącym jednym z powodów ataku Saara, a także zachorował inny, Turi Altamik, Daala wydała pozwolenie na pełne oblężenie świątyni Jedi, czym zajęli się podlegli Belokowi Rhalowi Mandalorianie.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!