Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Ahto

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Ahto.jpg
Ahto
Data zniszczenia: Między 3681, a 3653 BBY
Lokalizacja: Manaan
Wykonawca: Selkathowie
Przynależność: Selkathowie


Miasto Ahto było stolicą planety Manaan.

Wygląd i charakterystyka

Jako jedyne miasto znajdujące się na powierzchni manaańskich oceanów, było przystosowane do zamieszkania przez rasy wymagające do funkcjonowania powietrza. Ahto było miejscem, w którym rodzima rasa Selkathów przyjmowała gości spoza planety. Ahto, jak też i cała planeta, słynęła przede wszystkim z kolto, niezwykle skutecznej substancji leczniczej spotykanej tylko na Manaanie. Substancja ta, będąca głównie towarem eksportowym, była wydobywana pod miastem, w głębinach oceanu, a następnie przesyłana podwodnymi szybami na powierzchnię.

Historia

Selkathowie pomimo wydobywania ważnej substancji zachowywali neutralność i odseparowywali się od wszelkich afer, które mogłyby pogorszyć sytuację polityczną na planecie. To właśnie dzięki kolto zachowywali pozorną nietykalność. W związku z istniejącą sytuacją Manaan był jedynym miejscem w galaktyce, gdzie w czasie wojny domowej Jedi, Sithowie i Jedi przebywali razem nie prowadząc regularnych potyczek. Sprawiło to bardzo rygorystyczne prawo utrzymywane przez Władze Miasta Ahto.Szczęście opuściło Selkathów kiedy zasoby kolto wyczerpały się. Bez tej cennej substancji Manaan nie przedstawiał żadnej wartości dla odwiedzających. Nie mając już gwarancji zachowania neutralności Manaanu zaczął ubiegać się o przyłączenie do Republiki, lecz pomysł ów odrzucono ze względu na szerzącą się korupcję. Niedługo potem Selkathowie opuścili Ahto powracając do swych podwodnych miast.

Miejsca

Miejsca na Manaanie
Widok z doków na Ahto.
Widok z doków na Ahto.

Baza Sithów

Baza Sithów znajdowała się we wschodniej części miasta Ahto na Manaan w czasach wojny domowej Jedi, około roku 3956 BBY. Zlokalizowana była zaraz za sklepikiem wielobranżowym Yortala Ixlisa. W bazie Sithów nauczana była młodzież Selkathów korzystania z Mocy. W bazie zazwyczaj przebywało kilku wojowników Sithów, żołnierze i droidy bojowe. Na bazę składały się następujące pomieszczenia:

  • wschodnie koszary
  • pokój ochrony
  • pokój komputera ochrony
  • recepcja
  • sala treningowa
  • sterownia przepływu
  • sterownia pary
  • demontażownia

Źródła

Szkice koncepcyjne do gry Knights of the Old Republic
Widok na Ahto.
Widok na Ahto.
Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Ahto.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!