Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Adam Driver

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Adam Driver.jpg
Adam Driver
Data urodzenia: 19 listopada 1983
Miejsce urodzenia: San Diego, USA
Narodowość: Amerykańska
Wzrost: 191 cm
Kolor włosów: Brunet
Wkład w uniwersum
Role:Adam Driver to urodzony 19 listopada 1983 roku w San Diego amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Najbardziej znany jest z roli Adama Sacklera w serialu HBO Dziewczyny. W Przebudzeniu Mocy, siódmym epizodzie Gwiezdnych wojen, wcielił się w rolę Kylo Rena. Do roli tej powrócił także w ósmej części, Ostatnim Jedi oraz w dziewiątym epizodzie.

Biografia

Urodził się w San Diego w Kalifornii, a jego przodkowie pochodzili głównie z Anglii, ale też z Holandii, Niemiec, Irlandii i Szkocji. Za młodu śpiewał w chórze kościelnym. Szkołę średnią ukończył w 2001 roku.

Kilka miesięcy po zamachach z 11 września 2001 roku Driver wstąpił do Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. W wojsku był 2 lata i 8 miesięcy. Jego jednostka została wysłana do Iraku, ale Driver na wojnę nie pojechał z powodu wypadku jakiego doznał podczas jazdy na rowerze górskim. W marcu 2004 roku z powodów zdrowotnych został zwolniony z armii. Po odejściu z wojska Driver przez rok studiował na Uniwersytecie w Indianapolis, po czym przeniósł się do Juilliard School na kierunek: aktorstwo.

Po ukończeniu tej szkoły przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie występował w przedstawieniach na Broadwayu. Jego kariera nabrała tempa wraz z występem w serialu HBO Dziewczyny, w którym zagrał rolę Adama Sacklera, osobliwego młodego artysty, partnera głównej bohaterki.

Aktor prowadzi organizację non-profit Arts in the Armed Forces, która zajmuje się organizowaniem przedstawień scenicznych dla personelu wojskowego.

Gwiezdne wojny

29 kwietnia 2014 roku oficjalna strona Star Wars podała, że Adam Driver dołączy do obsady Epizodu VII w reżyserii J.J. Abramsa. Jego rola została potwierdzona ponad rok później, 4 maja 2015 roku, gdy magazyn Vanity Fair opublikował fotografie z sesji zdjęciowej Annie Leibovitz na planie filmu. Driver wcielił się w Kylo Rena, uzbrojonego w unikalny miecz świetlny i maskę antagonisty.[1] Dwa lata później aktor powrócił do roli Kylo Rena w ósmym epizodzie sagi, Ostatnim Jedi. W lipcu 2018 roku potwierdzono, że Driver wystąpił również w dziewiątym epizodzie.[2]

Przypisy

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!