Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


A Race to the Finish

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

A Race to the Finish.png
A Race to the Finish
Tytuł oryginalny: A Race to the Finish
Serial: Droids: The Adventures of R2-D2 and C-3PO
Sezon: 1
Odcinek: 4
Scenariusz: Peter Sauder

Steven Wright

Reżyseria: Ken Stephenson
Data premiery w USA: 28 września 1985
Czas trwania: 21 min.
Czas w chronologii: 15 BBY
Poprzedni: The Trigon Unleashed
Następny: The Lost Prince


A Race To The Finish to czwarty odcinek serialu Droids: The Adventures of R2-D2 and C-3PO. Zadebiutował 28 września 1985 roku na amerykańskim kanale ABC.

Streszczenie

Przyjaciele lecą na planetę Boonta, chcą wziąć udział w wyścigu śmigaczy Boonta. Podczas podróży ich statek - Sand Sloth zostaje zaatakowany przez Prom imperialny należący do Sise Fromma, który chce zemścić się na buntownikach za zniszczenie jego superbroni. C-3PO i R2-D2, którzy w tym czasie naprawiali zewnętrzną część statku, usiłują dostać się do jego wnętrza. Niestety właz się zaciął. Nawet Jord nie jest w stanie wpuścić droidów do środka. Prom rozpoczyna atak. Jego pierwsze strzały niszczą napęd Sand Sloth, przez co przyjaciele nie są w stanie skoczyć do nadprzestrzeni. Prom niebezpiecznie zbliża się do pojazdu. R2, w ostatniej chwili składa silnik, i za pomocą terminalu programuje skok do hiperprzestrzeni.

Przyjaciele dolatują na miejsce. Niestety uszkodzone silniki dają o sobie znać. Chwilę po wejściu do atmosfery Sand Sloth zalicza parę mocnych zderzeń z kamiennymi słupami. Kei jakimś cudem udaje się awaryjnie wylądować. Podczas owego manewru ucierpiał niestety śmigacz Thalla - White Witch, a Threepio wpadł w szczątki innego statku kosmicznego, i zaplątał się w kablach. Z pomocą przybył Proto One - bardzo stary prototyp droida, który został stworzony z ogromnej ilości części zamiennych. Ze zniszczonego statku wychodzi reszta grupy. Proto wyjaśnia im, że rozbili się na wysypisku, na którym on jest dozorcą. Oferuje swoje usługi, w celu naprawy statku. Sise Fromm, Tig Fromm i Vlix Oncard, przybywają do kryjówki łowcy nagród - Boba Fetta. Sise chce go wynająć do zniszczenia buntowników.

Tymczasem Thall i Kea biorą Jorda do centrum medycznego, by opatrzyć jego złamane w czasie ataku ramię. Przyjaciele są zdenerwowani uszkodzeniami jakie poniósł śmigacz. Przez to nie są w stanie wystartować w wyścigu. Threepio wpada na pomysł, że może Proto One będzie w stanie naprawić White Witch. Po wyjściu z budynku Thall zostaje zaczepiony przez BL-17. Robot mówi, że został wysłany przez swojego pana, by poinformować ich, że z wielką chęcią za drobną opłatą zapewni im nocleg, garaż i warsztat. Mężczyzna przystaje na przedstawione przez droida warunki.

Tig Formm szuka sposobu jak pozbyć się kontrolującego go ojca. Postanawia przekupić Vlixa, by mu pomógł. Po dłuższej rozmowie Oncard zgadza się. W warsztacie praca wre. Dzięki odpowiednim częścią i narzędziom, które zapewnia im BL-17, przyjaciele są w stanie samemu naprawić White Witch. Kea i R2-D2 cały czas doprowadzają pojazd do stanu używalności. W warsztacie pojawia się C-3PO, który, nawiązuje dalszą znajomość z nowo poznanym BL. Droid przekonuje go że obaj powstali w tej samej fabryce robotów. Wychodząc z pomieszczenia BL puszcza Threepio przodem, a sam niszczy panel otwierający drzwi, i wpuszcza do środka trujący gaz. R2 i Kea są w pułapce. Pod budynek pochodzi Tig Formm i Vlix Oncard. Usiłują dostać się do środka i pozbyć się Buntowników. Tig używa blastera, żeby zniszczyć mocowania drzwi, jednak w tym samym czasie R2 używa walca, do zrobienia wyjścia z pułapki. Tig i Vilix, cudem unikają zmiażdżenia. Głośne odgłosy przyciągają uwagę Thalla, który właśnie wrócił z centrum medycznego, w którym doglądał Jorda. Natychmiast wraz z R2 wynoszą nieprzytomną Keę spod White Witch. Thall postanawia, że dziewczyna też powinna zostać zabrana do centrum medycznego.

Jakiś czas później wraca C-3PO, znów w towarzystwie BL-17. BL skłania Threepio, to przeniesienia pojazdu w inne miejsce. R2 pilnujący statku nie zgadza się z tym. gdy roboty rozpoczynają przenoszenie postanawia zawiadomić Thalla. Mężczyzna i Kea, która już doszła do siebie natychmiast udają się w miejsce gdzie BL przestawił White With. Okazuje się że to miejsce to teren koło starej zgniatarki na wysypisku. Na miejscu pojawia się Proto One, dzięki któremu BL zostaje zdemaskowany. Okazuje się, że to tak naprawdę droid Boba Fetta. Miał za zadanie zniszczyć White Witch, Keę, Thalla, Jorda, R2-D2 i C-3PO. Na wysypisku rozpoczyna się walka robotów. BL nokautuje Proto One, i osacza Threepio, który powoli uświadamia sobie, że był manipulowany. Zaczyna żałować tego co zrobił. Nagle pojawia sie R2, który odwraca uwagę wroga, w tej samej chwili protokolant wpycha BL w stertę złomu, która po chwili spada na niego, doszczętnie niszcząc droida.

Pojawiają się Kea i Thall, oboje cieszą się z pomyślnego zakończenia sprawy. Nagle nie wiadomo skąd rozlegają się strzały. To Boba Fett przybył na wysypisko by dopilnować wykonania zadania przez BL-17. Pojawia się również Tig Fromm z sługą. Podkładają detonator, który ma za zadanie zniszczyć śmigacz Thalla. Mężczyzna nie wiedząc o bombie wsiada do pojazdu, by odciągnąć uwagę Boby od reszty, by ci mogli uciec. Gdy sytuacja się trochę uspokaja Kea odnajduje uszkodzonego Proto One, który mówi jej o detonatorze, ale jest już za późno by powiadomić rycerza Jedi.

Thallowi jakimś cudem udało się dotrzeć na wyścig. Niestety nie wie że wciąż na statku znajduje się detonator. Do wyścigu dostał się także Boba Fett, na swoim niezawodnym śmigaczu - Silver Speeder. Rozpoczyna się rajd. Boba skutecznie utrudnia mężczyźnie jazdę, strzelając do niego. Podczas jednego ze strzałów, na pokładzie Witch wybucha pożar, który R2 gasi gaśnicą piankową. Podczas jednego z ostrzejszych zakrętów detonator poluzowywuje się, chwilę później przyczepia się do pojazdu Fetta. Thall wygrywa wyścig, zaraz za nim ewakuuje się Boba, tuż po tym jak jego śmigacz mija linie mety detonator zostaje aktywowany. Mandalorianin odlatuje używając swojego plecaka odrzutowego.

Trybuny wrzą. Wszyscy świętują wygraną. Podczas ceremoni rozdania medali, do Thala podchodzi Zebulon Dak, z firmy Zebulon Dak Speeder Corporation, zajmującej się produkcją śmigaczy. Mężczyzna chce umówić się na spotkanie z właścicielem odnoście zakupu patentu na ten pojazd. Proponuje mu także sponsorowanie następnych wyścigów.

Jakiś czas później Proto One oznajmia przyjaciołom, że zakończył naprawę Sand Sloth. Wspólnie pakują śmigacz na pokład, i zamierzają wyruszać w dalszą drogę. Niestety zostają zaatakowani po raz kolejny przez Trójkę ostatnich członków gangu Fromm. Przywódca gangu jest wściekły, że kolejny raz wywinęli się z jego zasadzki. Zza statku wychodzi Proto One. Łapie Tiga i Vilxa, a Sisse usiłuję ratować się ucieczką. Na jego nieszczęście zauważa go Boba Fett, który chce odzyskać pieniądze za zniszczonego robota, i za Silver Speeder. Fett przejmuje trójkę Frommów, by zaprowadzić ich przed oblicze Jabby The Hutt. Przyjaciele się rozdzielają. Thall Joben, Kea Moll i Jord Dusat wyruszają by podjąć pracę w Zebulon Dak Speeder Corporation, a R2 i C3PO w kalpsule ratunkowej, kontynuują swoją tułaczkę po Galaktyce...

Zawartość

Aktorzy podkładający głos







Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!