Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Świątynia Progate

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
ProgateTemple.jpg
Świątynia Progate
Data zniszczenia: 21 BBY[1]
Lokalizacja: Geonosis
Funkcja: Rezydencja Kariny Wielkiej
Wykonawca: Geonosjanie
Przynależność:


Świątynia Progate to budowla, która znajdowała się na planecie Geonosis. Mieszkała w niej królowa Geonosjan, Karina Wielka, wraz z armią wojowników zombie. Budowla posiadała rozległe katakumby.

Historia

Nie wiadomo kiedy świątynia została zbudowana. Wiadome jest, że podczas pierwszej bitwy o Geonosis, w 22 BBY wojska Republiki Galaktycznej zbombardowały świątynię niszcząc w znacznym stopniu jej naziemną część. Ostrzał ten przetrwały jednak katakumby.

Po klęsce Separatystów w drugiej bitwie o Geonosis, Poggle Mniejszy, arcyksiążę planety i głównodowodzący sił konfederacji, za wszelką cenę usiłował ukryć się przed zwycięskimi wojskami. Zdecydował się na schronienie się w świątyni Progate.

W ślad za nim ruszyła mistrzyni Jedi Luminara Unduli, wraz z klonem Buzzem. Dotarli oni aż do samej świątyni, lecz zostali wtedy natychmiast zaatakowani przez geonosjańskich wojowników zombie, którzy zabili klona, a Mirialankę pojmali.

Geonosjańscy zombie w katakumbach.

Nieotrzymujący wiadomości od mistrzyni Jedi, Anakin Skywalker, Obi-Wan Kenobi i około dziesięciu klonów dowodzonych przez Cody'ego zdecydowało się ruszyć jej na ratunek. Dotarli oni do świątyni Progate i odkryli, że posiada ona liczne katakumby. Przeczesując je dotarli do miejsca, gdzie przebywała królowa Karina Wielka, Poggle, dziesiątki Geonosjan oraz pojmana Luminara. Chcieli oni wypróbować działanie insektów mózgowych. Przybyli Jedi i klony przeszkodzili jednak w tym eksperymencie. Uwolnili Luminarę, pojmali Poggla, a następnie zniszczyli podpory utrzymujące strop pomieszczenia, co spowodowało, że katakumby świątyni zaczęły się zapadać. Jedi wraz z klonami i jeńcem zdołali na czas uciec z zapadających się podziemi. Nie wiadomo natomiast, czy królowa Karina przeżyła zniszczenie świątyni.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!