Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Ćma pamięci

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Cma.jpg
Ćma pamięci
Planeta pochodzenia: New Holstice
Przeciętny wzrost: Kilka centymetrów
Kolor skóry: Świetlisty błękitnyĆmy pamięci to małe owady pochodzące z planety New Holstice. Były nieśmiertelne i upamiętniały przez tysiąclecia poległych Jedi.

Historia

Tysiące lat przed upadkiem Republiki mieszkańcy New Holstice wybudowali pomnik. Był on wyrazem hołdu dla Jedi poległych przez wiele lat. Polegli obrońcy ładu byli upamiętniani przez ćmy pamięci. W trzepocie skrzydeł ciem słychać było słowa, które wypowiadano przy ich wypuszczaniu. W 21 BBY po krwawej kampani na planecie Jabiim na New Holstice przyleciał Anakin Skywalker. Chcąc pomóc w upamiętnieniu zmarłych przyjaciół Skywalkera, mistrz Hett kazał swemu padawanowi przynieść kilka ciem. Kiedy Hett i Anakin czekali na Bhata, Skywalker złapał małą ćmę. Słyszał imię żyjącego cztery tysiące lat wcześniej Ossa Wiluma. Następnie kiedy wrócił Bhat, Anakin wypuścił ćmy, które "szeptały" imiona przyjaciół poległych na Jabiim.

W 137 ABY kiedy na Ossusie w ogrodzie medytacyjnym medytowali K'Kruhk, Shado Vao i Wolf Sazen wokół nich latały ćmy pamięci.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!